Sezgin: Bakan Kurum'dan sorularıma cevap bekliyorum
Haber
07 Nisan 2022 - Perşembe 21:08 Bu haber 11561 kez okundu
 
Sezgin: Bakan Kurum'dan sorularıma cevap bekliyorum
SİYASET Haberi
Sezgin: Bakan Kurum'dan sorularıma cevap bekliyorum

Sezgin: "Bakan Kurum'dan sorularıma cevap bekliyorum"

 

İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını istediği soru önergesinde, Didim’deki Taşburun Balıkçı Barınağı’nın ihaleye çıkarılmasını sordu.

 

"Bölgede kültür balıkçılığı tesislerinde artış yaşanıyor"

 

Aydın’ın Didim ilçesinde, tekne balıkçılarının kullandığı Taşburun Balıkçı Barınağı açıklarında, yöre halkının itirazlarına rağmen “Kültür Balıkçılığı Tesisleri Kapasite Artış Projesi” uygulanmaktadır. Projeye ilişkin olarak Bakanlığınız tarafından verilen ÇED olumlu raporunun iptaliyle ilgili Didim Derneği tarafından açılan dava süreci devam etmektedir. Bölgedeki kültür balıkçılığı tesislerinin sayısında ve kapasitesinde son dönemde hızlı bir artış yaşanmakta, yöre halkının ekonomik faaliyetleri bu durumdan olumsuz etkilenmektedir.

 

"Taşburun Balıkçı Barınağı’nın ihaleye çıkartılması da gündemde"

 

ÇED raporu tartışmaları devam ederken, Taşburun Balıkçı Barınağı’nın işletmesinin ihaleye çıkartılması da gündemdedir. Bölgedeki kültür balığı çiftliklerinin sahiplerinden oluşan üretici birliğinin, liman işletmesine talip olduğu kamuoyuna yansımıştır. Tekne balıkçıları, ihale bedelinin yüksek olması ve SGK’ya olan borçları nedeniyle ihaleye katılamayacaklarını belirtmekte, ihale sonrasında limandan, dolayısıyla balıkçılık faaliyetlerinden tasfiye edilmelerinin söz konusu olacağını ifade etmektedir.

 

"Alüvyonlu toprak barınağı büyük oranda doldurdu"

 

Taşburun’daki tekne sahipleri ayrıca bu yıl etkili olan yağışlar ve rüzgâr nedeniyle Büyük Menderes Nehri’nden gelen alüvyonlu toprağın barınağı büyük oranda doldurduğunu ifade ederek, bu toprağı kendi imkânlarıyla temizlemelerinin mümkün olmadığını belirtmektedir. Rüzgâr nedeniyle teknelerin içlerine bile toprak dolarken, bazı tekneler hareket ettirilemeyecek durumdadır.

 

Bu çerçevede;

 

1) Kültür balıkçılığı tesislerinin neden olduğu zararlara karşı ne tür tedbirler alınmaktadır?

 

2) Taşburun Balıkçı Barınağı’nın işletmesinin, bölgedeki balıkçıların oluşturduğu kooperatif yerine sermaye gruplarının kurduğu büyük ticari işletmelere verilmesi, bölge insanının çıkarlarıyla örtüşmekte midir?

 

3) Liman işletmesinin yöredeki tekne balıkçılarına ücretsiz ya da uygun koşullarda verilmesinin önündeki engeller nelerdir?

 

4) Limanı dolduran alüvyonlu toprak neden Bakanlığınız tarafından temizlenmemektedir? Doğa olayları nedeniyle ortaya çıkan bu tür olumsuz sonuçların bertaraf edilmesi kamunun mu yoksa bu olaylardan mağdur olanların mı sorumluluğundadır?

Kaynak: () - Yasemin BALIKÇI Editör: Yasemin BALIKÇI
Etiketler: Sezgin:, Bakan, Kurum'dan, sorularıma, cevap, bekliyorum,
Yorumlar
Haber Yazılımı