NTO, İzmir İtalyan Ticaret Odasını ziyaret etti
Haber
29 Eylül 2020 - Salı 16:08 Bu haber 4739 kez okundu
 
NTO, İzmir İtalyan Ticaret Odasını ziyaret etti
GÜNDEM Haberi
NTO, İzmir İtalyan Ticaret Odasını ziyaret etti

NTO, İzmir İtalyan Ticaret Odasını ziyaret etti

 

Nazilli Ticaret Odası Başkanı Nuri Arslan, Nazilli Ticaret Odası’na kayıtlı üyelerin uluslararası ticaret konusundaki deneyimlerini arttırmak, yeni pazarlar bulmak ve ikili işbirliği imkanlarını geliştirmek için İzmir İtalyan Ticaret Odası Başkanı Pıetro Alba’yı ziyaret etti.

Ev sahipliğini İtalyan Ticaret Odası Başkanı Pıetro Alba’nın yaptığı ve yönetim kurulu üyeleri Şahika Aşkıner, Enrıco Riccardo Alıbertı, Buket Kasalı, Erdal Kardaş ve Genel Sekreter Eren Alpar’ın da hazır bulunduğu ziyarete Nazilli Ticaret Odasından, Nazilli Ticaret Odası Başkanı Nuri Arslan, Yönetim kurulu üyeleri Gökhan Yıldız ve Ali Aydın, Meclis üyesi Süleyman Gürbüz ve Genel Koordinatör Eray Rüştü Taka katıldı.

Ziyarette ilk olarak konuşmasına başlayan İzmir İtalyan Ticaret Odası Başkan Pıetro ALBA, “Öncelikle Nazilli Ticaret Odası olarak ziyaretimize gelmenizden büyük memnuniyet duyduk. Nazilli Ticaret Odasının üyeleri ile Türkiye’den İtalya’ya ihracat, İtalya’dan Türkiye’ye ithalat imkanlarının arttırılması konusunda karşılıklı ticaret yapma işbirliğine sıcak bakıyoruz. NTO ile birlikte çalışmak isteriz. İtalyan Ticaret Odası olarak biz de NTO ile aynı amaç doğrultusunda faaliyet gösteriyoruz. Bölgesinin en büyük meslek kuruluşlarından biri olan NTO ile işbirliği yapmak bizim için de önemli bir tecrübe olacaktır. Pandemi süreci global ekonominin faaliyetlerini kısıtladı. Mevcut şartlar altında faaliyetlerimizi yürütüyoruz. Bu tür ortak çalışmalar bizim içinde motive edicidir” dedi.

 

“Nazilli Uzun Yaşam Köyü Projesi” ziyaretin ilgi odağı oldu

 

Ziyarette, Nazilli Ticaret Odası bölgeyle ilgili görsel sunum yaptı. Sunumun içinde yer alan Nazilli Uzun Yaşam Köyü Projesi İtalyan Ticaret Odasının büyük ilgisini çekerken, mutlaka hayata geçirilmesi gerektiğini belirttiler.

Nazilli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Arslan yaptığı konuşmada, “İtalyan Ticaret Odası yönetim kuruluna gösterdikleri misafirperverlik için teşekkür ediyoruz. Pandemi nedeniyle gecikmiş bir ziyareti gerçekleştirdik. Nazilli Bölgesi yerleşik tarih geçmişi çok eskilere dayanan, Pamukkale, Nysa, Afrodisias antik kentlerinin ortasında yer alan Ege bölgesinin en büyük ilçelerinden birisidir. Antik kentlerinin yanında özellikle incir, kestane ve çilek gibi stratejik ürünlerin başkentiyiz. Sarı Lop olarak bilinen yüksek ticari değere sahip incir bölgemizde yetişmektedir. Bunun yanı sıra üretim miktarına göre bakıldığında 2018 yılında incir üretiminde Türkiye 306 bin ton ve 27 oran ile 1. sırada yer almaktadır. Türkiye’yi Mısır (17), Fas (11), Cezayir (10) ve İran (5) takip etmektedir.2019 yılı dünya incir ihracat miktarı 155 bin ton, ihracat değeri ise 580 milyon dolar olup Türkiye’nin ihracat değeri 284 milyon dolardır. Bu ihracatın ise 60’ı bölgemizde üretilmektedir. Veriler gösteriyor ki incir üretiminde bölgemiz hem Türkiye hem Dünya genelinde birinci sıradadır. Bu değerimizi ekonomik olarak daha üst seviyelere taşımak için Nazilli Ticaret Odası olarak üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz.

Kestane üretiminde söz sahibiyiz. Çilek önemli ihraç ürünlerimizden birisidir.  Avrupa’nın en büyük derin dondurucu fabrikası, ısı kazanları, torna fabrikası, otomotiv yan sanayi gibi önemli sanayi tesisleri bölgemizde bulunmaktadır. Tüm amacımız bölgemizde yetişen ve üretilen ürünlerimize ihracat imkanı yaratmak, gerekli ortamı ve şartları sağlamaktır. İşbirliği imkanlarını araştırmak, ortak bir paydada buluşabilir miyiz? sorusuna cevap bulmak için buradayız. Kendilerinin de konuya yaklaşımını olumlu buluyorum. Bundan sonraki süreçte İtalyan Ticaret Odası ile işbirliği yapabileceğimizi ve üyelerimizin menfaatleri doğrultusunda çalışabileceğimizi temenni ediyorum” dedi.

Ziyaretin sonunda Nazilli Ticaret Odası Başkanı Nuri Arslan, İtalyan Ticaret Odası Başkanı Pıetro Alba’ya plaket armağan etti.

 

 

 

Kaynak: Editör: Yasemin BALIKÇI
Etiketler: NTO,, İzmir, İtalyan, Ticaret, Odasını, ziyaret, etti,
Yorumlar
Haber Yazılımı